10-те най- могъщи и богати хора на всички времена
При въпроса: кои са най- богатите хора в историята на човечеството, обикновено се сещаме за Бил Гейтс или Уорън Бъфет. Но въпреки неоспоримите милиарди, които въпросните личности притежават се оказва, че те далеч не са в челната класация на реалния списък с богати и могъщи хора за всички времена. Подредбата в него е малко по- различна:
10. Корнелиус Вандербилт- състояние 165 милиарда долара. Корнелиус е роден в Ню Йорк, на 27 май, 1794 г. На 11-годишна възраст започва да помага на баща си, лодкар в пристанището на Ню Йорк. Пет години по-късно, заема 100 долара от майка си, за да закупи своя лодка и започва да превозва пътници между Статън Айлънд и Манхатън. Потръгва му. Много скоро създава цяла флотилия от малки съдове и парите сами започват да текат към джоба му. Но освен с търговски дела, Вандербилт се занимава и с благотворителност. През 1873 г. дарява 1 млн. долара за създаването на университет в Тенеси. Логично той носи неговото име, а до ден днешен това е най-голямото дарение в американската история.
9. Василий II Българоубиец- състояние 168 милиарда долара. Византийският император от Македонската династия управлява в продължение на почти половин век (от 976г. до 1025 г.). Василий II укрепва централната власт и държавните финанси, запазва и разширява завоеванията в Сирия и Кавказ, а с покоряването на България през 1018 г., възстановява и господството на Византия над Балканския полуостров. Няма наследници и след смъртта му Византийската империя се разпада.
8. Марк Лициний Крас- състояние170 милиарда долара. Крас е римски политик, пълководец и триумвир, успял да преобразува Римската република в Римска империя. Известен е и с това, че се жени за вдовицата на брат си. Търгува с роби и притежава сребърни рудници, но явно не е бил от най-приветливите хора. Твърди се, че след смъртта му през 53г.пр.н.е., в гърлото му е излято разтопено злато – символичен жест на подигравка с прочутата алчност на Крас.
7. Хенри Форд- състояние 186 милиарда долара. Известният американски инженер и предприемач, основател на автомобилната корпорация „Форд“ , успява да натрупа огромното си богатство с много труд и иновации. Той е роден на 30 юли 1863 г. в Грийнфийлд, в процъфтяващата ферма на своите родители. На 1 октомври 1908г., Форд пуска на пазара своя прочут „Модел T”, който се превръща в изключително успешен. Това е първия масово произвеждан модел автомобили. На 5 януари 1914 г. предприемачът предизвиква истинска сензация, като въвежда петдневна работна седмица и увеличава над два пъти минималната дневна надница за квалифицираните си работници. Хенри Форд през целия си живот е противник на войната и вярва, че международният бизнес е способен да създаде просперитет, който да сложи край на всички войни. Умира на 7 април 1947 г. в Диърборн на 83 години, може би неразбран от повечето днешни политици и бизнесмени.
6. Андрю Мелън- състояние 188 милиарда долара. Той е американски финансист, банкер, филантроп и индустриалец, покровител на изкуството. Започва кариерата си банално, като наследява банката на баща си, но успешно насочва вниманието си към няколко индустриални бранша: производството на алуминий, кокс и промишлени абразиви. Едно от основните му постижения е въвеждането на новаторска данъчна политика в САЩ, като средство за изчистване на огромния вътрешен дълг, след Първата световна война.
5. Азаф Шах VII (Осман Али Хан)– състояние 230 милиарда долара. Роден на 6 април 1886 г. в Индия. През 1911 г. той наследява баща си в управлението на княжеството Хайдарабад. По време на неговото царуване, продължило 37 г., прави много за да подобри и облекчи живота на поданиците си. Електричеството, железопътните линии, пътищата и летищата се развиват бързо под неговото ръководство. Осман също така дарява много пари на образователни институции. Умира през 1967г., като освен огромното състояние оставя с разплакани очи 7 съпруги и 42 наложници.
4. Уилям Хенри Вандербилт- състояние 239 милиарда долара. Уилям е едно от 13-те деца на Корнелиус Вандербилт и един от най-внушителните индустриалци на всички времена. Наследява 100 милиона долара и успява да ги удвои до 194 милиона само за 9 г. Когато умира е най-богатият човек на света, натрупал състояние от железници и превоз на стоки. През целия си живот се стреми да докаже на скептичния си баща, че не е „тиквеник и дървар”, както отецът му го е наричал. Освен с безспорен нюх на бизнесмен Уилям се славел и като филантроп и страстен колекционер на живопис. Притежава над 200 творби на гениални художници, които се пазят в специална къща на Пето авеню. Умира през 1885 г.
3. Николай II- състояние 300 милиарда долара. Николай II е последният император на Русия. Роден е на 6 май 1868 г. и царува от 1894 г. до абдикацията си през 1917 г. Николай II е последният цар на Русия от династията Романови. Разстрелян е с цялото си семейство от болшевиките през 1917 г., но е канонизиран за светец от Руската патриаршия.
2. Андрю Карнеги- състояние 310 милиарда долара. Роден е в Шотландия, в бедно семейство, но емигрира в САЩ през 1848 г. Заселва се в Питсбърг, Пенсилвания, където по-късно става известен като честен бизнесмен и филантроп. Смята се за един от бащите на индустриализацията. Започва кариерата си като телеграфист, но трупа богатството си както от производство на стомана, така и от инвестиции в железници, спални вагони, нефтени кладенци, мостове. Основава Carnegie Steel Company, която по-късно става основа за възникването на U.S. Steel. Работи усърдно в посока привличането на американски капитали в Европа. Веднъж осигурил бъдещето си с огромни приходи, Карнеги се обръща към благотворителността. Заради интереса си към музиката строи 7000 църковни органа и гарнира тортата на своето богатство с несравнима черешка: световноизвестната Carnegie Hall в Ню Йорк. До края на живота си Андрю Карнеги споделя основното верую от „Евангелието на богатството“, чиято главна теза гласи: богатите имат морален дълг и са обречени на филантропия.
1. Джон Д. Рокфелер- състояние 340 милиарда долара. Наричан „най-богатият човек на всички времена“, Рокфелер прави революция в петролната индустрия. Като пионер в този бизнес, той е основател и управител на нефтения гигант Standard Oil. Още като дете, Рокфелер вярва, че ще натрупа много пари и ще ги използва разумно за доброто на човечеството. Емблематичният Джон прекарва последните 40 г. от живота си, без да работи, използвайки богатството си за благотворителност и филантропска дейност. Неговите фондации допринасят много за развитието на медицината и спонсорират учебни заведения. Като млад Рокфелер обича да казва, че има две цели – да направи 100 000 долара и да живее 100 г. Първата я постига, дори неколкократно. За втората не му достигат 2 г. – умира през 1937г., два месеца преди 98-ия си рожден ден, оставайки до последен дъх ревностен баптист и въздържател- не пие и не пуши.
А къде оставяте строителят на Хеопсовата пирамида?