15 научни, но забавни факта за любовта
Какво е любовта?! На пръв поглед наивен въпрос, но какво ли се крие в търсенето на отговора му? Казвам търсенето, защото отговорите са безброй. Любовта е онова състояние, което ни връхлита най-неочаквано, без да го поканим. То ни променя до неузнаваемост, кара ни да се усмихваме, да страдаме, да се радваме на малките неща в живота, да съществуваме. Любовта е, когато усетиш целия свят в теб. Любовта е магия! Но какво казват учените за тази магия? Те разглеждат всички наши чувства като химични процеси в човешкия организъм. Понякога те звучат грубо, но фактите са си факти:
- „Пеперуди в стомаха“ – оказва се, че това не е художествена измислица. Този трепет в корема се дължи на хормона норадреналин, отделящ се от надбъбречните жлези. Той повишава кръвното налягане и учестява сърдечната дейност.
- В мозъка на влюбения се произвежда голямо количество допамин, известен още като хормона на щастието. Но е вярно също така, че той се отделя и при прием на наркотици или при игра на хазарт.
- Защо любовта продължава три години? Според д-р Хелена Фишер – професор по антропология, това е така, защото активното отделяне на допамин може да продължи не повече от 30 месеца. Така че това твърдение се счита за научно доказано.
- Любовта е сляпа ето защо: немският изследовател Андреас Бартел доказва, че някои от зоните, които отговарят за негативните преживявания и рационалните решение, се намират в състояние на сън.
- Учените все още нямат единно мнение изработва ли организмът феромони.
- Мъжете обичат с очите. Когато са влюбени, зоната в мозъка, която отговаря за зрението,
става доста по-активна. Докато при жените се засилват центровете, отговарящи за паметта. Това обяснява защо жените по-добре помнят всички събития и дати в първите месеци на връзката.
- Любовната депресия е също научно доказан факт и тя се развива през два етапа. В първия, количеството допамин се увеличава рязко, в резултат на което се появява яростта. Следва вторият етап. При него съдържанието на този хормон се снижава до минималното ниво, което е и причината за депресията.
- Любовта е болкоуспокояваща. Това се дължи на окситоцина – хормона на влюбените. Той може да започне да се изработва не само при непосредствената близост с партньора, но и при разглеждане на снимки.
- Изследователи от Калифорнийския университет установяват, че когато влюбените двойки се гледат в продължение на три минути, сърдечният им ритъм се синхронизира.
- Любовта е зависимост. Учените сравняват състоянието на влюбеност с това на зависимостта от наркотиците. Затова те съветват „разбитото сърце“ да се лекува по същия начин. Да се премахнат всички предмети и стимули, които напомнят за бившия партньор.
- Може ли разнообразието да спаси любовта? В някои случаи може и затова отново е виновен допаминът. Когато например семейните двойки са на почивка или на непознато място, са склонни да правят щури неща. За това ново състояние причината е голямото количество на хормона.
- По време на целувка дишането на влюбените се утроява.
- За да се влюби човек, са достатъчни четири минути. Ключовите фактори са привлекателността на тялото, тембърът на гласа и начинът на изразяване. Оказва се, че смисълът на изречените думи няма значение.
- Д-р Хелън Фишър от университета Рутгерс в САЩ определя три етапа на влюбването: похот, привличане, привързаност.
- Психолозите смятат, че спомените за любовта, стимулират частите в мозъка, които отговарят за творческото и абстрактното мислене.